سردرد با منشا گردنی

سردرد با منشا گردنی

سردرد با منشا گردنی (سرویکوژنیک) یا Cervicogenic Headache دردی است که در گردن ایجاد شده و فرد در سر خود نیز احساس درد می کند.

افراد ممکن است سردردهای سرویکوژنیک را با سردردهای میگرنی و تنشی اشتباه بگیرند که هر دو می توانند باعث درد گردن شوند.

سردردهای سرویکوژنیک سردردهای ثانویه هستند. سردردهای ثانویه ناشی از یک بیماری زمینه ای مانند صدمات گردن، عفونت ها یا فشار خون بالا هستند. این امر آنها را از سردردهای اولیه مانند میگرن و سردردهای خوشه ای متمایز می کند.

در این مقاله به بررسی علائم، علل و درمان سردردهای سرویکوژنیک می پردازیم.

علائم سردرد سرویکوژنیک

به طور معمول، افرادی که سردردهای سرویکوژنیک دارند، سردردی همراه با درد و سفتی گردن درد را تجربه می کنند. برخی از حرکات گردن نیز می تواند سردردهای گردنی را تشدید کند.

در بیشتر موارد، سردردهای سرویکوژنیک در یک طرف سر ایجاد می شوند که از پشت سر و گردن شروع می شود و به سمت جلو پیش می روند.

برخی دیگر از علائم سردرد سرویکوژنیک عبارتند از:

 • درد اطراف چشم
 • درد در گردن، شانه یا بازو در یک طرف
 • سر درد ناشی از حرکات یا موقعیت های خاص گردن
 • حساسیت به نور و نویز
 • حالت تهوع
 • تاری دید

علت سردرد با منشا گردنی چیست؟

سردردهای سرویکوژنیک یا منشا گردنی ناشی از مشکلات ساختاری در گردن بوده و اغلب به دلیل مشکلات مهره‌های بالای ستون فقرات به نام مهره‌های گردنی رخ می دهند. مهره‌های C1-3 رایج‌ترین محل مشکلاتی هستند که منجر به این سردردها می‌شوند.

برخی از افراد به دلیل فشار آوردن به گردن دچار سردردهای گردنی می شوند. افراد همچنین ممکن است پس از آسیب به گردن دچار سردردهای سرویکوژنیک شوند. این بیشتر به عنوان شلاق شناخته می شود.

برخی از شرایط پزشکی که می توانند باعث سردرد سرویکوژنیک شوند عبارتند از:

 • تومورها
 • شکستگی ها
 • عفونت ها
 • آرتریت ستون فقرات فوقانی
 • ضربه یا آسیب دیگری به گردن

تشخیص سردرد سرویکوژنیک

تشخیص سردردهای گردنی ممکن است دشوار باشد و پزشکان معمولاً بر کنار گذاشتن سایر علل سردردهای اولیه و میگرن تمرکز می کنند.

پس از ارزیابی علائم و سابقه پزشکی فرد، پزشکان ممکن است آزمایشاتی را برای تایید سردرد سرویکوژنیک تجویز کنند.

– ارزیابی فیزیکی: اگر دستکاری فیزیکی سر و ستون فقرات باعث تغییر یا رفع علائم شود، ممکن است نشان دهنده سردرد سرویکوژنیک باشد.

– بلوک های عصبی: اگر پزشک مشکوک به سردرد با منشا گردنی باشد، ممکن است یک بلوک عصبی روی گردن تجویز کند. اگر این تزریق بی حس کننده علائم را متوقف کند، می تواند گردن را به عنوان ریشه سردرد تأیید کند.

– تست های تصویربرداری: تست های تصویربرداری مانند اسکن MRI می تواند به ارزیابی استخوان، بافت و ساختار عصبی گردن کمک کند.

 

درمان سردرد با منشا گردنی

درمان سردردهای سرویکوژنیک عمدتا بر از بین بردن علت درد متمرکز است. درمان ها بسته به فرد و شدت علائم او متفاوت است.

برخی از مهمترین درمان‌های سردرد سرویکوژنیک عبارتند از:

– توانبخشی یا فیزیوتراپی

توانبخشی اغلب اولین خط درمان برای سردردهای سرویکوژنیک است.

افراد می توانند با یک تراپیست متخصص برای ایجاد برنامه های درمانی تخصصی کار کنند. در اولین قرار ملاقات، متخصص منبع درد را شناسایی می کند. از آنجا، آنها ممکن است بافت نرم را تحریک کرده و مفاصل را به اطراف حرکت دهند تا علائم دردناک را کاهش دهند.

– داروها

پزشک همچنین ممکن است داروهای مسکن با نسخه یا بدون نسخه را برای تسکین علائم دردناک یا ناراحت کننده توصیه کند. داروهایی که سردردهای سرویکوژنیک را درمان می کنند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن
 • شل کننده های عضلانی
 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای ضد افسردگی
 • بلوک های عصبی

پزشک متخصص همچنین می تواند داروهای بی حس کننده درد را به اعصاب و مفاصل سر و گردن تزریق نماید. آنها اغلب باعث تسکین درد شده و می توانند به تعیین منبع درد کمک کنند.

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

– فرسایش بسامد رادیویی

افراد مبتلا به سردرد مزمن ممکن است از فرسایش فرکانس رادیویی بهره مند شوند. این روش که نورولیز فرکانس رادیویی نیز نامیده می شود، شامل استفاده از امواج رادیویی برای گرم کردن نوک سوزن است. سپس پزشک سوزن را روی عصب ایجاد کننده درد می‌کشد. گرمای ناشی از سوزن به طور موثری عصب را از بین می برد و توانایی عصب برای ارسال سیگنال های درد به مغز را قطع می کند.

– تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یا TENS

واحدهای TENS از الکترودهای کوچکی استفاده می کنند که پزشک روی پوست قرار می دهد و سیگنال های الکتریکی کوچکی را برای تحریک اعصاب نزدیک منبع درد ارسال می کند.

با این حال، یک منبع مورد اعتماد در سال 2019، شواهد ملموس کمی در مورد اثربخشی TENS در درمان گردن درد یافت.

– نورومدولاسیون

نورومدولاسیون نوعی جراحی است که در آن الکترودها در پشت سر یا گردن قرار داده می شود.

هنگامی که این الکترودها از طریق یک سیم نازک به یک مولد پالس متصل می شود، آنها عصب پس سری را تحریک می کنند که از بالای نخاع به سمت سر می رود. ، در صورتی که سایر درمان‌ها جواب نداده باشند، این درمان ممکن است به افراد مبتلا به سردرد سرویکوژنیک کمک کند.

جمع بندی

سردرد با منشا گردنی یا سرویکوژنیک نوعی سردرد ثانویه است که در نتیجه مشکلاتی در ناحیه گردن ایجاد می شود. علل این سردردها شامل ناهنجاری های مهره های گردنی، آسیب به گردن، التهاب و سایر شرایط پزشکی است.

بدون درمان، این شرایط می توانند بدتر و ناتوان کننده شود. افراد ممکن است سردردهای مزمن یا مکرر را تجربه کنند که به دارو پاسخ نمی دهند.

افراد می توانند علائم خود را در خانه یا با ترکیبی از روش های درمانی، جراحی و دارویی تسکین دهند. یکی از بهترین درمان ها، درمان های توانبخشی یا فیزیوتراپی است که می توانند موجب تسریع روند بهبودی و کاهش بروز آسیب مجدد و سردرد ناشی از گردن شوند.

کلینیک تخصصی بهسا واقع در غرب تهران یکی از معتبرترین مراکز  توانبخشی، فیزیوتراپی و کاردرمانی است که بهترین خدمات را با بروزترین امکانات و تجهیزات ارائه می نماید. در صورت بروز سردرد ناشی از گردن شما می توانید به کلینیک توانبخشی بهسا مراجعه نموده و بهترین درمان ها را برای تسریع روند بهبودی خود دریافت نمایید.