خدمات

توانبخشی Rehabilitation عبارت است از فرآیند کمک به افراد توانخواه که در اثر بیماری یا آسیب دچار افت عملکرد شده یا زمان به دست آورن حداکثر استقلال ممکن و یا روند بازیافتن توانایی های تدریجی بدون تجویز دارو.

شاخه های توانبخشی

ارتدوپدی فنی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، طب فیزیکی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و مشاوره توانبخشی

کاردرمانی: استفاده از رویکردهای درمانی به وسیله فعالیت در سطوح مختلف جسم، ذهن و روان که تمام سنین را در بر می گیرد و منجر به کاهش وابستگی و انجام ADL (Activity Daily Living ) در بالاترین سطح ممکن و افزایش اعتماد بنفس می شود.

مراجعه کنندگان چه کسانی هستند؟

 • اختلالات جسمی:
  1 – تأخیر حرکتی، فلج مغزی، درفتگی لگن، کج گردنی، الگوهای نادرست حرکتی و …
  2 – اختلالات نورولوژیک: پارکینسون، MS ، ALS ،سکته مغزی و …
  3 – ارتوپدی: ضایعات تاندونی، سوختگی، روماتیسم و دردهای مفصلی
  4 – مشکلات قلبی عروقی و تنفسی.
  5 – سرطان
  6 – کلیه و دیالیز
  7 – دیابت
  8 – اعتیاد
 • اختلالات ذهنی (اوتیسم، یادگیری و ADHD و …)
 • اختلالات روانی کودکان و بزرگسالان

به طور کلی در این بخش به بیماران در حوزه سلامت و درمان به دو صورت سرپایی و حاد و بستری خدمات ارائه می شود.

سایر خدمات قابل ارائه و مهم که در حوزه توانبخشی و ورزشی در این بخش قابل ارائه است عبارتند از:

 1. استفاده از تکنیک های ماساژ درمانی در تمام سنین )خصوصا ارائه راهکاری درمانی با استفاده از این تکنیک جهت نوزادان بستری در NICU ، کودکان و مشکلات قلبی(
 2. آنتروپومتری و ارزیابی توده بدنی و ارائه راهکارهای اصلاحی
 3. ارائه برنامه ریکاوری و سلامت ورزشکاران حرفه ای
 4. ریلکسیشن جهت کاهش ضربان قلب، افزایش ظرفیت تنفسی، بهبود و خونرسانی، کاهش اسپاسم، بهبود شرایط قلبی ریوی ناشی از استرس
 5. ارائه راهکارهای درمانی حوزه SI (Sensory Integration )

توانبخشی در حوزه ی درمان،پیشگیری و سلامت

در ادامه اختلالات جسمی و ذهنی به تفصیل شرح داده خواهند شد:

اختلالات جسمی

 • ضایعات بدو تولد و کودکی
  ضایعات بدو تولد و کودکی: فلج مغزی (CP)، در رفتگی لگن، تورتیکولی )کج گردنی(، فلج ارب، تأخیر حرکتی (MD)، الگوهای نادرست حرکتی، اختلال هماهنگی رشد (DCD)، اختلالات و بیماری های عصبی عضلانی (مانند دیستروفی عضلانی، نوروپاتی، میوپاتی)، نقایص لوله عصبی (اسپاینا بیفیدا)، بیماری های متابولیک، مشکلات تعادلی، ضعف و کوتاهی های عضلانی، اختلالات ژنتیکی سندرم داون، سندرم ویلیامز و …، اختلالات یکپارچگی حسی (SID) و اختلال در مهارت های دستی.
 • نوزادان زودرس
  مداخلات درمانی در این گروه ارائه می شوند عبارتند از: توانبخشی تنفسی (در نوزادانی که دچار مشکلات تنفسی، آپنه، ترشحات سیستم تنفسی و … هستند)، ماساژ تخصصی نوزادان زودرس جهت وزن گیری، بهبود رفلکس مکیدن، بهبود ترشحات هورمونی، وضعیت حرکتی و مفصلی، رفلکس ها، ارتباطات، سیستم گوارشی و دفعی، سیستم حسی – حرکتی – درکی و هوشی.
 • اختلالات نورولوژیک
  درمان توانبخشی جهت بهبود و افزایش سطح عملکرد و استقلال در ADL (Active daily living)بیماران نورولوژیک (از قبیل سکته مغزی، پارکینسون، MS ، ضربه مغزی، میاستنی گراویس، سندرم گیلن باره، مننژیت و …) خواهد بود.
 • اختلالات اورتوپدیک
  در این گروه که شامل انواع مشکلات سیستم اسکلتی و عضلاتی اعم از درد، کوتاهی، گرفتگی عضلات، مفاصل، آسیبهای تاندونی، سوختگی ها، روماتیسم و … می شود تکنیک های کاهش درد، بهبود و تقویت عضلانی و مفاصل و افزایش عملکرد، در صورت لزوم تجویز اسپلینت، آموزش عملکرد درست به کار گرفته می شود و توانبخشی دست به صورت کاملا تخصصی توسط Hand Therapist ارائه می شود.
 • بیماران قلبی تنفسی
  افرادی که دچار حمله قلبی، آنژیوپلاستی، جراحی قلب و … قرار گرفته اند و همچنین بیماران با حجم تنفس پایین یا سندرم های تنفسی مانند آسم و … از زمان بستری در بخش به صورت آموزشی (آموزش نحوه صحیح تنفس، الگوها و ریتم های مختلف تنفسی، پوزیشنینگ و … )، و عملی تحت درمان توانبخشی قرار خواهند گرفت و در این روند تا بعد از جراحی در بخش های قلبی ادامه خواهد داشت و ادامه درمان بعد از ترخیص در بخش توانبخشی و کاردرمانی با مدرن ترین تجهیزات و تحت نظر متخصص و همزمان با مانیتورینگ قلبی و سنجش مداوم VO2max تا رسیدن به عملکرد مطلوب ادامه خواهد داشت، همچنین ماساژ تخصصی جهت جلوگیری از بافت اسکار در نواحی جراحی و تکنیک های کاهش ادم ارائه می شود.
 • بیماران مبتلا به سرطان
  خدمات به این بیماران در زمان بستری در بخش و بعد از ترخیص نیز قابل ارائه است. عوارض ناشی از سرطان از قبیل درد، خستگی، اختلالات gait و تعادل، کاهش دامنه حرکتی، کاهش ظرفیت تنفسی و قلبی، کاهش عملکرد، اختلالات خلقی از قبیل افسردگی، عدم کنترل هیجانات و اختلالات خلقی همراه، دیابت ناشی از بدخیمی، مشکلات لنفی و گوارشی و سایر اختلالات فیزیولوژیکال (RBC ، W.B.C ، پلاکت) با مداخلات توانبخشی بالاخص کاردرمانی، قابل کنترل و کاهش خواهد بود و این امر به Qol (Qyality of Life) این بیماران کمک کرده و سطح ADL را بالا برده و در نهایت به سیر درمان این بیماران اعم از کودک و بزرگسالان کمک شایانی خواهد کرد.
 • بیماران کلیوی و دیالیزی
  درمان این بیماران در جهت کاهش ادم، کاهش دردهای مفصلی و کوتاهی ها، افزایش قدرت عضلانی و ارائه برنامه های فیزیکی لازم در جهت تعادل یونی و بهبود و وضوع دفع در این بیماران خواهد بود که در نهایت به بهبود عملکرد روزانه بیمار منجر می شود و همچنین از تکنیک های خاص ماساژ جهت کاهش درد، ادم و بهبود عملکرد هورمونی (آلدسترون، کورتیزول، آدرنوکورتیکوتروپین) استفاده خواهد شد.
 • بیماران مبتلا به سندرم متابولیک
  سرویس های آموزشی، ورزشی و تغذیه ای جهت این بیماران قابل ارائه خواهد بود.
 • بیماران Addict
  بیماران Addict از توانبخشی ورزشی و تجهیزات این بخش جهت کاهش درد، بهبود شرایط خلقی، بهبود شرایط هورمونی و افزایش انگیزه در بخش کاردرمانی و هیدروتراپی استفاده می کنند. این خدمات در طول دوره درمان (زمان بستری و بعد از ترخیص) بسیار کمک کننده خواهد بود.

اختلالات ذهنی

خدمات در این طیف شامل بیماران اوتیسم، ADHD ، یادگیری، اختلالات SI و سایر بیماری هایی که کاردرمانی به عنوان درمان اصلی آنها پیشنهاد شده است می شود. این افراد می توانند از خدمات Sensory Room یا اصطلاحا اتاق تاریک، ماساژ و تحریکات حسی کودکان، کاردرمانی ذهنی و توانبخشی در حوزه SI بهره گیرند. این خدمات در هر گروه توسط متخصص در همان حوزه قابل ارائه خواهد بود.

سایر خدمات قابل ارائه و مهم که در حوزه توانبخشی و سلامت در این بخش قابل ارائه می باشند عبارتند از:

 • ارائه راهکارهای ورزشی، تندرستی، سلامت و پیشگیری )جلوگیری از اختلالات سیستم اسکلتی، عضلانی و دفورمیتی ها، آتروز، رماتیسم، چاقی، دیابت و …، جلوگیری یا کاهش بیماری های ناشی از کار نظیر سندرم تایپیست و یا سایر سندرم های وابسته به موقعیت های شغلی
 • تجویز ورزش و ماساژ درمانی در درمان اختلالات منتال و فیزیکال
 • آنتروپومتری و ارزیابی توده بدنی و ارائه ی راهکارهای اصلاحی جهت کاهش چربی و بهبود وضعیت بدنی و تعیین تیپ بدنی و استعدادیابی ورزشی
 • ارائه برنامه ریکاوری ورزشی و سلامت ورزشکاران و راهکارهای مناسب جهت پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی توسط متخصصین این حوزه
 • خدمات ریلکسیشن جهت کاهش ضربان قلب، افزایش ظرفیت تنفسی، بهبود خونرسانی، کاهش اسپاسم و بهبود شرایط قلبی تنفسی ناشی از استرس
 • استفاده از تکنیک های نوروتراپی در بیماران نورولوژیک و کودکان