توانبخشی سالمندان

توانبخشی سالمندان

توانبخشی، فیزیوتراپی و کاردرمانی سالمندان حوزه وسیعی از مشکلات مربوط به این قشر را پوشش می دهد. شرایط بسیاری وجود دارد که افراد را با افزایش سن تحت تاثیر قرار می دهد و شامل موارد زیر می شود، اما به آنها محدود نمی شود: آرتریت، پوکی استخوان، سرطان، بیماری آلزایمر، تعویض مفصل ران، اختلالات تعادل، بی اختیاری ادرار، و غیره.

برای همین تراپیست ها نقش مهمی در توانمندسازی افراد مسن برای استفاده کامل از تعدادی از سیستم های بدن برای افزایش تحرک و استقلال دارند. متأسفانه، در برخی شرایط، نه بهبود و نه حتی حفظ تحرک عملکردی حاصل نمی شود. در این موارد خاص، بخش توانبخشی سالمندان می‌تواند راحتی و کاهش درد را برای افراد سالخورده به ارمغان بیاورد.

توانبخشی سالمندان ابزاری اثبات شده برای افراد مسن جهت بهبود تحرک و تعادل، تقویت قدرت، افزایش اعتماد به توانایی های فیزیکی خود و با این وجود، فعال ماندن در طول سالیان سال است. با این حال، برخی از کارهای فیزیوتراپی سالمندان با هدف بازگرداندن بیماران به وضعیت قبلی سلامتی آنها انجام نمی شود. مهمترین اهداف این است که این افراد بتوانند توانایی های خود را به حداکثر برسانند.

توانبخشی سالمندان

اهداف توانبخشی سالمندان

توانبخشی سالمندان خدماتی است که بر سلامتی و نیازهای افراد کهنسال تمرکز دارد.

اهداف برنامه عمدتا متمرکز بر بازگرداندن بیماران به عملکرد فیزیکی و ذهنی که قبل از وقوع دوره سلامت در آن بودند، است.

این نوع توانبخشی، فیزیوتراپی یا کاردرمانی معمولاً با توجه به نیازهای بیمار، درمان های فیزیکی، شغلی و گفتار درمانی را ارائه می دهد. از تمرینات و تجهیزات مختلف برای کمک به بیماران برای بازیابی تحرک پس از تصادف گرفته تا جراحی یا بیماری طولانی مدت که مدت طولانی را در رختخواب گذرانده اند.

کاردرمانی از فعالیت ‌های زندگی روزمره – مانند لباس پوشیدن، انجام کارهای خانه و سرگرمی‌های مورد علاقه – برای بازیابی یا حفظ توانایی فیزیکی استفاده می‌کند. این نوع درمان به بازیابی مهارت هایی مانند سوار و پیاده شدن از ماشین، بالا رفتن از پله ها و مانور دادن در اطراف آشپزخانه کمک می کند.

و در نهایت، گفتار درمانی برای کمک به بیمار در بازیابی مهارت های زبانی و شناختی و همچنین غلبه بر مشکلات مربوط به خوردن و بلع که ممکن است پس از یک دوره سلامتی رخ دهد، طراحی شده است. گفتار درمانی معمولاً پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی مورد نیاز است.

 

توانبخشی سالمندان در چه نیازهای پزشکی تخصص دارد؟

برنامه های توانبخشی سالمندان در مورد نیازهای منحصر به فردی که معمولاً سالمندان با آن مواجه هستند، تخصص دارند. اینها عبارتند از:

• مراقبت های بعد از جراحی

• توانبخشی قلبی

• بیماری های ریوی و مراقبت های تنفسی

• مدیریت دیابت

• مراقبت از زخم

• بیماری عصبی

• مراقبت های ارتوپدی

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

در مرکز توانبخشی سالمندان باید به دنبال چه چیزی باشید؟

پس از اقامت در بیمارستان، یک مددکار اجتماعی بیمارستان به احتمال زیاد فهرستی از امکانات توانبخشی محلی را ارائه می‌کند و از بیمار یا طرف مسئول می‌خواهد انتخاب کند که ترجیح می‌دهد از آن استفاده کند. اگر قبل از ترخیص وقت کافی برای انجام تحقیقات دارید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از امکاناتی که بیشتر به آن ها علاقه دارید بازدید کنید. به تمیزی کلی مرکز، فعالیت هایی که ارائه می شود و زمان صرف غذا به آن توجه کنید.

همچنین ممکن است بخواهید زمانی را برای صحبت با مدیر مرکز یا مدیر پرستاری برنامه ریزی کنید. آنها می توانند به سؤالات پاسخ دهند یا به نگرانی های شما پاسخ دهند. به پرسیدن سوالاتی مانند:

• آیا این مرکز برنامه های مراقبت شخصی ارائه می دهد؟

• آیا آنها دارای سطوح کارکنان مناسب برای مراقبت کافی از شما یا وضعیت عزیزتان هستند؟

• هر چند وقت یکبار درمان ارائه شده و در صورت نیاز مداخلات چگونه اجرا می شود؟

• چگونه مراقبت با سایر پزشکان بیمار هماهنگ می شود؟

• چه نوع مراقبت های بعدی را ارائه می دهند؟

• صرف زمان برای تعیین اینکه آیا برنامه توانبخشی می تواند به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد یا خیر، می تواند تضمین کند که بهبودی تا حد امکان روان و ایمن پیش می رود؟

 

مزایای توانبخشی سالمندان چیست؟

اگر سالمند هستید یا عزیزان مسن ‌تری دارید که نیاز به توانبخشی دارد، یک مرکز تخصصی در مراقبت از سالمندان می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. کلینیک توانبخشی بهسا واقع در غرب تهران، سعادت آباد، یکی از این کلینیک های معتبر است که با بهره گیری از درمانگران و تیم پزشکی به طور ویژه در مورد مداخلات و تکنیک های مناسب برای افراد مسن فعالیت می کند. آنها می‌توانند سرعت درمان را طوری تنظیم کنند که برای بیمار مسن‌ مناسب باشد و به طور بالقوه آسیب‌دیدگی را کاهش و و در عین حال به کاهش زمان بهبودی کمک کند.

لازم به ذکر است که اقدامات موفق توانبخشی می توانند به جلوگیری از آسیب و بستری شدن در بیمارستان در آینده کمک کند، این در حالی است که سالمندان می توانند به تدریج استقلال خود را حفظ کرده و از قرار گرفتن در مراقبت های طولانی مدت اجتناب کنند.

پس از توانبخشی

پس از توانبخشی، برخی از بیماران ممکن است آماده رفتن به خانه بدون هیچ گونه حمایت بیشتری باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان اضافی یا کمک در خانه داشته باشند.

یک برنامه توانبخشی سالمندان ممکن است بتواند خدماتی را در خانه نیز ارائه دهد و از این رو، انتخاب یک برنامه توانبخشی که دارای یک وابسته مراقبت در منزل نیز باشد مفید خواهید بود.
اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانبخشی سالمندان هستید، می توانید با کلینیک توانبخشی بهسا تماس حاصل کرده و بهترین مشاوره را دریافت کنید.

Tags: