تاندونیت شانه

تاندونیت شانه و فیزیوتراپی

بورسیت و تاندونیت شانه از علل شایع درد و سفتی شانه هستند. تاندونیت در نتیجه آسیب های ورزشی، با ضربه های جزئی مکرر بر روی ناحیه آسیب دیده، یا در اثر یک آسیب ناگهانی و جدی تر رخ می دهد.

آسیب ممکن است از التهاب خفیف تا التهاب شدید عضله روتاتور کاف شانه متغیر باشد. هنگامی که تاندون روتاتور کاف شما ملتهب و ضخیم می شود، به آن تاندونیت روتاتور کاف نیز گفته می شود.

التهاب و بورسیت تاندون شانه چیست؟

بورسیت و تاندونیت شانه از علل شایع درد و سفتی شانه هستند. آنها نشان دهنده تورم (التهاب) یک ناحیه خاص در مفصل شانه به شمار می روند.
مفصل شانه توسط گروهی از عضلات به نام روتاتور کاف و همچنین تاندون دوسر بازو ثابت نگه داشته می شود. این ماهیچه ها و تاندون ها استخوان بازو (بازو) را در حفره شانه (گلنوئید) نگه می دارند. هنگامی که تاندون ‌های روتاتور کاف یا تاندون دوسر بازو ملتهب و تحریک می‌شوند، آن را تاندونیت روتاتور کاف و تاندونیت دوسیپیتال می نامند.

ناحیه ای به نام بورس ساب آکرومیال در فضای بین تاندون های روتاتور کاف و بخشی از استخوان تیغه شانه که بر روی این تاندون ها (آکرومیون) قرار دارد. بورس همان چیزی است که از این تاندون ها محافظت می کند. بورسیت ساباکرومیال زمانی رخ می دهد که بورس ملتهب می شود.
هر دو بیماری (بورسیت شانه و تاندونیت) می توانند باعث درد و سفتی در اطراف شانه شوند و ممکن است با هم وجود داشته باشند.

تاندونیت شانه و فیزیوتراپی

علت تاندونیت شانه چیست؟

تاندونیت شانه در نتیجه آسیب ‌های ورزشی، استفاده مکرر یا استفاده بیش از حد از تاندون‌ها یا آسیب ناگهانی و جدی‌تر رخ می‌دهد. به عنوان مثال، بازیکنان حرفه ای بیسبال، شناگران، بازیکنان تنیس و گلف بازان مستعد ابتلا به تاندونیت در شانه ها، بازوها و آرنج خود هستند. تکنیک نامناسب در هر ورزشی یکی از دلایل اولیه اضافه بار روی بافت ها از جمله تاندون ها است که می تواند التهاب تاندون را رقم بزند.

با این حال، برای ابتلا به این بیماری لازم نیست یک ورزشکار حرفه ای باشید. افرادی که مشاغلی مانند کار مونتاژ یا بلند کردن وسایل سنگین دارند، در معرض خطر تاندونیت قرار دارند. اما هر فردی ممکن است در اثر استفاده مکرر از این تاندون ها دچار تاندونیت شود. ضربه مستقیم به ناحیه شانه یا افتادن روی بازوی کشیده نیز می تواند باعث تاندونیت شانه شود.

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

تاندونیت شانه چگونه درمان می شود؟

اهداف درمان تاندونیت شانه کاهش درد و التهاب و همچنین حفظ تحرک و جلوگیری از ناتوانی و شدت گرفتن است. درمان ها ممکن است شامل ترکیبی از استراحت، بسته بندی و استفاده از کیسه یخ برای آسیب های اخیر یا شدید باشد. آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن برای کاهش تورم استفاده می شود. فیزیوتراپی با توانبخشی که دربردارنده تمرینات حرکتی است نیز بخشی از برنامه درمانی به شمار می رود. اگر درد ثابت و به اندازه کافی شدید باشد، برای تسکین علائم می توان کورتیزون را نیز به شانه تزریق کرد.

شما عزیزان در صورت داشتن این بیماری می توانید به یک کلینیک معتبر توانبخشی مراجعه نموده و از تمرینات حرکتی جهت بهبود ناحیه شانه بهره مند شوید.

در نظر داشته باشید که بیشتر موارد تاندونیت شانه به مرور زمان از بین می روند. بسته به شدت بهبودی ممکن است همچنین هفته ها تا ماه ها طول بکشند. اگر دردی را تجربه کردید که با فعالیت‌ های عادی روزانه ‌تان تداخل داشت یا دردی داشتید که علی ‌رغم اقدامات خود مراقبتی بهبود نمی ‌یابد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید