گردن درد و روش های پیشگیری از آن

گردن درد یکی از مشکلات رایج افراد است که در آن ماهیچه های گردن به دلیل وضعیت نامناسب تحت فشار قرار می گیرند. برای مثال خم شدن روی رایانه یا خم شدن روی میز کار آرتروز نیز یکی از علل شایع گردن درد است.

به ندرت، گردن درد می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. اگر گردن درد همراه با بی حسی یا از دست دادن قدرت در بازوها یا دست ها باشد یا اگر درد تیزی به سمت به شانه یا پایین بازو دارید، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

علائم گردن درد

علائم و نشانه های گردن درد عبارتند از:
• دردی که اغلب با نگه داشتن سر در یک مکان برای مدت طولانی بدتر می شود، مانند هنگام رانندگی یا کار با کامپیوتر
• گرفتگی و اسپاسم عضلانی
• کاهش توانایی حرکت سر
• سردرد

چه زمانی باید برای گردن درد به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر گردن دردها با درمان خانگی به تدریج بهبود می یابند. در غیر این صورت باید به پزشک خود مراجعه کنید:
• اگر گردن درد شدید ناشی از جراحت است، مانند تصادف وسیله نقلیه موتوری، تصادف غواصی یا سقوط، فوراً به دنبال مراقبت باشید.
• درد شدید است
• چندین روز بدون تسکین باقی می ماند
• بازوها را درگیر می نماید
• با سردرد، بی حسی، ضعف یا گزگز همراه است

علل گردن درد

گردن شما انعطاف پذیر بوده و وزن سر را تحمل می کند، بنابراین می تواند در برابر آسیب ها و شرایطی که باعث درد می شود و حرکت را محدود می کند آسیب پذیر باشد.

علل گردن درد عبارتند از:

کشیدگی های عضلانی استفاده بیش از حد، مانند خم شدن بیش از حد ساعت ها روی رایانه یا تلفن هوشمند که اغلب باعث کشیدگی عضلات می شود. حتی چیزهای جزئی، مانند مطالعه در رختخواب یا دندان قروچه کردن، می تواند عضلات گردن را تحت فشار قرار دهد.

مفاصل گردن نیز مانند سایر مفاصل دیگر بدن با افزایش سن فرسوده می شوند. استئوآرتریت باعث از بین رفتن غضروف بین استخوان ها (مهره ها) می شود. سپس بدن شما خارهای استخوانی را تشکیل می دهد که بر حرکت مفصل تأثیر گذاشته و باعث درد می شود.

فشرده سازی عصب فتق دیسک یا خارهای استخوانی در مهره های گردن می تواند بر روی اعصاب منشعب شده از نخاع فشار بیاورد.
صدمات و برخوردهای خودکار از عقب اغلب منجر به آسیب شلاقی می شود. این حادثه زمانی رخ می دهد که سر به سمت عقب و سپس به جلو حرکت می کند و بافت های نرم گردن را تحت فشار قرار می دهد.

بیماری ها برخی بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید، مننژیت یا سرطان می توانند باعث درد گردن شوند.

روش های پیشگیری از گردن درد

بیشتر گردن دردها با وضعیت نامناسب همراه با سایش و پارگی مرتبط با افزایش سن همراه است. برای کمک به جلوگیری از درد گردن، سر خود را در مرکز ستون فقرات خود قرار دهید. برخی تغییرات ساده در برنامه روزانه شما ممکن است به شما کمک کند. تلاش را در نظر بگیرید:
– وضعیت بدنی باید صحیح باشد. هنگام ایستادن و نشستن، مطمئن شوید که شانه‌هایتان در یک خط مستقیم روی باسن و گوش‌هایتان مستقیماً روی شانه‌هایتان قرار دارند.

– استراحت های مکرر داشته باشید. اگر مسافت‌های طولانی را طی می‌کنید یا ساعت‌های طولانی با رایانه کار می‌کنید، بلند شوید، حرکت کنید و گردن و شانه‌های خود را نرمش دهید.

– میز، صندلی و کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنید که مانیتور در راستای سطح چشم باشد. زانوها باید کمی پایین تر از باسن باشند. از دسته های صندلی خود استفاده کنید.

– هنگام صحبت از قرار دادن تلفن بین گوش و شانه خودداری کنید. به جای آن از هدست یا هندزفری استفاده نمایید.

– اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به گردن درد قرار دهد.

– از حمل کیف های سنگین با بند روی شانه خودداری کنید. وزن می تواند به گردن شما فشار بیاورد.

– در وضعیت خوبی بخوابید. سر و گردن شما باید با بدن شما هماهنگ باشد. از یک بالش کوچک زیر گردن خود استفاده کنید. سعی کنید به پشت بخوابید و ران‌هایتان را روی بالش‌ها قرار دهید، که باعث صاف شدن عضلات ستون فقرات شما می ‌شود.

اغلب اوقات، سفت شدن گردن با درد جزئی را می توان در خانه با یخ، گرما و کشش درمان کرد. اگر درد شما پس از چند روز فروکش نکرد یا علائم اضافی داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. تمرینات توانبخشی نیز می توانند در بهبود علائم گردن درد و تسکین آن بسیار موثر باشند. برای همین می توانید به یک کلینیک معتبر توانبخشی نظیر بهسا در غرب تهران مراجعه نموده و هر چه سریع تر به بهبودی کامل برسید.