کینزیوتیپ چیست و چه فوایدی دارد؟

کینزیوتیپ چیست و چه فوایدی دارد؟

کینزیوتیپ (KT) یکی از ابزارهای درمانی است که به طور فزاینده ای محبوبیت یافته است. از این نوار به منظور ضربه زدن برای مدت طولانی و پیشگیری و درمان در آسیب های ورزشی استفاده می شده است. KT نه تنها امروزه برای آسیب های ورزشی بلکه برای بسیاری از شرایط دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این ابزار خارق العاده در سال 1970 توسط یک متخصص طب مفصل در ژاپن به نام دکتر کنزو کیس (Dr. Kenzo Kase) با هدف تسکین درد و بهبود بافت های نرم ساخته شد. مزایای بسیاری برای این نوارهای درمانی کششی یا تیپینگ ها وجود دارد از جمله: کاهش خستگی عضلات، کاهش درد عضلانی، مهار درد یا کاهش ادم و ….

در این مقاله قصد داریم در مورد کینزیوتیپ و فواید آن صحبت کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

کینزیوتیپ چیست؟

نوارهای کینزیوتیپ یا نوارهای درمانی کشی نوارهای پارچه‌ای همراه با چسب اکرلیک هستند که معمولا به منظور درمان آسیب‌های اختلالات فیزیکی گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هدف کینزیوتیپ چیز دیگری است. این نوارها به واسطه نیروی کشسانی، پوست بدن را بلند کرده و آن را از دیگر لایه‌های بافت بدن جدا می‌کنند. فضای خالی به وجود آمده به خون اجازه می‌دهد تا جریان بیشتری پیدا کرده و به این شکل توانایی بدن در پاکسازی مایع لنفاوی افزایش یافته و به این صورت التهابات با سرعت بالاتری التیام می‌یابند. با توجه به اینکه استفاده از این چسب ها باعث بهبود گردش خون می‌شود، و برای بیماران لنف ادم مورد استفاده قرار میگیرد این نوارها حتی از سردرد هم می کاهد.

در صورتی که این نوارها به درستی به کار گرفته شوند، می‌توانند درد را از تاندون‌ها یا التهاب‌های ماهیچه‌ای بیرون کشیده و بدن بیمار را بهبود بخشند. این چسب‌ها دارای موادی هستند که با توجه به هر رشته در نقطه‌ای مخصوص چسبانده می‌شوند، تا درد ناشی از فعالیت های سنگین را در آن منطقه کم کنند و هم استحکام لازم را در پوست و عضلات برای مقاومت در برابر فشارهای خارجی را ایجاد کنند. کینزیوتیپ ها همچنین در رنگ بندی های مختلف عرضه می شود.

نحوه استفاده از نوارهای کینزیوتیپ

استفاده از نوارهای کینزیوتیپ مستلزم در نظر گرفتن موارد و شرایط زیر می باشد:

– اطمینان حاصل کنید که شرایط بیمار را کاملا ارزیابی کرده اید و مناسب ترین کاربرد کینزیوتیپ را برای او به در نظر گرفته اید.
– به نواحی از پوست که دچار خراشیدگی شده است نوار نزنید. این نوارها می توانند هر نوع بثورات پوستی یا آ8تاب سوختگی را تحریک کنند.
– قبل از استفاده نباید روغن یا لوسیون روی پوست باشد.
– اگر بیمار در حال ورزش کردن بوده است، اطمینان حاصل نمایید که عرق او کاملا خشک شده است.
– قبل از شروع هر فعالیتی که باعث تعریق می شود حداقل یک ساعت صبر کنید.

موارد منع مصرف و هشدارها در کینزیوتیپ

مواردی که در آنها نوارهای کینزیوتیپ منع مصرف داشته و یا باید با احتیاط از آنها استفاده نمود عبارتند از:
– بیماری های بدخیم
– عفونت
– سلولیت
– زخم باز
– شکستگی
– نارسایی قلبی

کینزیوتیپ چه فوایدی دارد؟

مزایای اصلی کینزیوتیپ عبارتند از بهبود گردش خون، حمایت از عضلات، ترمیم سریع تر و جلوگیری از آسیب یا آسیب های بیشتر. در ادامه با مهمترین مزایای استفاده از این روش آشنا خواهیم شد:
– کاهش درد

با اعمال فشار به آرامی با نوارهای کینزیوتیپ، درد کاهش می یابد.

– افزایش گردش خون و کاهش التهاب

نوارهای کینزیوتیپ می توانند به رفع گرفتگی کمک کرده و گردش خون و مایعات لنفاوی را بهبود بخشند. با بهبود گردش خون، مواد محرک از بین رفته و در نتیجه التهاب و تجمع مواد شیمیایی کاهش می یابند.

– حمایت از عضلات

نوارهای کینزیوتیپ می توانند عضلات ضعیف در بدن را مورد هدف قرار داده و درد و خستگی را کاهش دهند. همچنین از گرفتگی و تشدید آن جلوگیری می نمایند.

– بهبود عملکرد ورزشی

کینزیوتیپ با حمایت از مفاصلی که ثبات کافی ندارند می توانند عملکرد بالاتر را تحریک کند. در واقع این نوارها می توانند استقلال و کارایی را بهبود بخشند.

کینزیوتیپ همچنین در توانبخشی آسیب های ورزشی، توانبخشی مشکلات ارتوپدی، عصبی عضلانی و نورولوژیک، تسهیل روند نرم طبیعی بافت و توانبخشی اطفال کاربرد دارد.

شما عزیزان نیز برای رفع مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد می توانید به یک کلینیک معتبر توانبخشی مراجعه کرده و از این درمان بینظیر بهره مند شوید.
توجه داشته باشید که تراپیست ها با توجه به دانشی که از بیماری فرد و تکنیک های کاربرد نوار کینزیوتیپ دارند به موارد زیر توجه کند:
• چگونه نوار را به پوست محکم کنند،
• نوار را برروی کدام عضله بچسبانند،
• جهت چسباندن نوار به کدام سمت باشد،
• برش دهی نوار چگونه باشد،
• کشش نوار چقدر باشد و …
مهمتر از آن اینکه در کلینیک توانبخشی بهسا در ابتدا ارزیابی دقیقی از بیمار به عمل آمده و سپس تکنیک استفاده تعیین خواهد شد.