کامپرشن تراپی و فواید آن

کامپرشن تراپی و فواید آن

کامپرشن تراپی یا فشرده سازی یکی از روش های مورد استفاده در توانبخشی و فیزیوتراپی است که از فشار کنترل شده برای افزایش جریان خون در پاها و بهبود جریان خون در قلب استفاده می شود. علاوه بر این، کامپرشن تراپی حامی رگ ها بوده و تورم را کاهش می دهد. انواع درمان با این دستگاه عبارتند از استفاده از جوراب های کامپرشن تراپی، کش یا باندها یا روش های دیگر مانند پوشیدن چکمه های پوشیدنی یا سایر وسایل.

تعریف دقیق تر از کامپرشن تراپی

کامپرشن تراپی یک درمان موثر در توانبخشی است که می تواند کیفیت زندگی افراد با مشکلات متفاوت را تا حد زیادی بهبود بخشد. کامپرشن تراپی یعنی اِعمال فشار خارجی کنترل شده بر روی اندام و کمک به افزایش کارایی سیستم‌های وریدی و لنفاوی. این کار با یک لباس الاستیک انجام می‌شود که دارای مقدار خاصی کامپرشن است که در اطراف مچ پا قوی‌تر است و به تدریج تا قسمت انتهایی از فشار آن کاسته می‌شود. همان طور که در بالا ذکر شد، بسته به آسیب مورد نظر، کامپرشن تراپی را می‌توان با اشکال مختلف مانند جوراب، جوراب ساق بلند، جوراب شلواری یا آستین استفاده کرد.

علیرغم اینکه کامپرشن تراپی یک درمان موثر است اما این پزشک است که  باید در مورد نوع مناسب آن برای هر بیمار به طور جداگانه تصمیم بگیرد تا از بروز عوارض مانند ایسکمی و نکروز جلوگیری کند.

فواید کامپرشن تراپی

از زمان های بسیار قدیم نیز افراد برای کمک به بهبود زخم یا التهاب از کامپرشن تراپی استفاده می کرده اند.

امروزه انواع مختلفی از محصولات آن بدون نسخه تا وسایل تجویزی در دسترس هستند. میزان فشرده سازی با توجه به شدت و نوع شرایط تعیین می شود. زمانی که کامپرشن تراپی با حرکت ترکیب شود مؤثرترین نتیجه را خواهد داشت. از مزایای این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کامپرشن تراپی هنگام راه رفتن و فعال شدن عضلات ساق پا به پمپاژ خون به قلب کمک می کند.
 • این ترکیب می تواند ورم پاها را کاهش دهد.
 • فواید کامپرشن تراپی در تسکین و جلوگیری از مشکلات جدی تر اثبات شده است.
 • کامپرشن تراپی در درمان سندرم پای بیقرار بسیار موثر است.
 • درمان رگ های واریسی

 • جلوگیری از ورم پا در افرادی که به مدت طولانی به عنوان مثال برای پروازهای طولانی ایستاده یا می نشینند.
 • جلوگیری از بازگشت زخم پا
 • استفاده از کامپرشن تراپی برای درمان رگ های واریسی و سایر مشکلات پا در دوران بارداری
 • پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی در افراد بی حرکت
 • کمک به درمان ورم لنفاوی
 • بهبود زخم های پا
 • بهبود نارسایی مزمن وریدی و عود زخم در بزرگسالان مسن تر

لازم به ذکر است که شدت کامپرشن تراپی به میزان قابل توجهی متفاوت بوده و به نوع وسایل استفاده شده، میزان محکم بودن آن ها و حرکت فرد بستگی خواهد داشت.

عملکرد کامپرشن تراپی

کامپرشن تراپی فرآیندی است که طی آن هوا توسط دستگاهی به داخل بالشتک هایی که دور قسمت های مختلف اندام ها و کمر را می تواند بـپـوشاند وارد شده و با افزایش فشار اعمال شده به اندام حالتی شبیه ماساژ ایجاد می کند. در پی این عمل حرکت جریان خون و لنف افزایش یافته و به دنبال آن تورم و درد عضلات کاهش می یابد. پس از آن شخص احساس سبکی و بهبود در توانایی حرکتی در منطقه تحت درمان را خواهد داشت .

پا یا همان قلب دوم ما و عضلات ساق نقش مهمی را در بازگرداندن خونی که توسط قلب به پاها فرستاده شده دارند ایفا می کنند. زمانی که ما سبک زندگی صحیحی داریم با ایجاد انقباض و انبساط در ماهیچه پا این نقل و انتقال به صورت می گیرد اما با کاهش تحرک، افزایش سن، استراحت طولانی مدت، آرتروز، شکستگی، تروما (آسیب)، جراحی، گچ گرفتگی، عوارض دارویی و.. رگهای خونی و لنفی ما تحت فشار زیادی قرار می گیرند و نمی توانند عمل خود را به خوبی انجام دهند. در نتیجه این استرس به سلول های بافت منطقه نیز اعمال خواهد شد. انجام حرکات مجاز در این دوران می تواند این آسیب را به حداقل ممکن برساند.

پس از سپری شدن این دوران هر چه سریعتر باید تورم دست و پا کاهش یابد تا مواد غذایی بیشتری به بافت برسد و از آن طرف مواد سمی و زائد سریعتر از ناحیه برداشته شوند و بر همین اساس انجام حرکات توصیه شده از جمله کامپرشن تراپی و توانبخشی اهمیت بسیاری خواهد داشت.

دستگاه کامپرشن تراپی می تواند زمان نقاهت را کوتاه تر نموده و توان عضلانی را سریع تر باز گرداند.  همچنین فشار اعمال شده ناشی از تورم بر اعصاب و مفاصل ماهیچه و…را کاهش داده و احساس سبکی و چالاکی بیشتری را همراه می آورد.

مراجعه به یک کلینیک معتبر توانبخشی نظیر بهسا و استفاده از کامپرشن تراپی می تواند موثرترین و سودمندترین گزینه برای بیماران باشد. اگر شما نیز می‌خواهید از فواید کامپرشن تراپی بهره مند شوید، لطفاً با پزشک خود مشورت کرده و به بهترین کاردرمانی در غرب تهران مراجعه نمایید.