عفونت استخوان

همه چیز در مورد عفونت استخوان یا استئومیلیت

عفونت  استخوان یا استئومیلیت یک نوع بیماری نادر است که عفونت طی آن می تواند با عبور از جریان خون یا پخش شدن از بافت مجاور به استخوان برسد. در صورت آسیب دیدگی استخوان در معرض میکروب، عفونت می تواند در خود استخوان نیز آغاز شود.

افراد سیگاری و افرادی که بیماری مزمن دارند، مانند دیابت یا نارسایی کلیه، بیشتر در معرض ابتلا به استئومیلیت هستند. افرادی که دیابت دارند در صورت داشتن زخم پا ممکن است دچار استئومیلیت در پاهای خود شوند.

اگرچه زمانی استئومیلیت را غیر قابل درمان می دانستند، اما اکنون می توان با موفقیت درمان کرد. اکثر مردم برای برداشتن نواحی از استخوان که مرده اند نیاز به جراحی دارند. پس از جراحی، معمولاً به آنتی بیوتیک های قوی داخل وریدی نیاز است.

علائم عفونت استخوان

علائم و نشانه های عفونت استخوان عبارتند از:

 • تب
 • تورم ، گرما و قرمزی در ناحیه عفونت
 • درد در ناحیه عفونت
 • خستگی

گاهی اوقات استئومیلیت هیچ علامت و نشانه ای ایجاد نمی کند یا تشخیص علائم و نشانه ها از سایر مشکلات دشوار است. این امر به ویژه در مورد نوزادان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی آنها دچار نقص است صادق است.

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

 

علل عفونت  استخوان

بیشتر موارد استئومیلیت یا عفونت استخوان ناشی از باکتری های استافیلوکوک است، انواع میکروب هایی که معمولاً روی پوست یا بینی افراد سالم نیز یافت می شوند.

میکروب ها می توانند به طرق مختلف وارد استخوان شوند، از جمله:

جریان خون

میکروب ها در سایر قسمت های بدن شما – به عنوان مثال، در ریه ها ناشی از ذات الریه یا در مثانه ناشی از عفونت ادراری – می توانند از طریق جریان خون شما به نقطه ضعیف شده در استخوان منتقل شوند.

– صدمات

زخم های شدید و عمیق می توانند میکروب ها را در اعماق بدن شما حمل کنند. اگر چنین جراحتی عفونی شود، میکروب ها می توانند به استخوان مجاور گسترش یابند. اگر استخوان نیز به حدی شکسته باشد که قسمتی از آن از پوست شما بیرون زده باشد، میکروب ها می توانند وارد بدن شوند.

– عمل جراحي

آلودگی مستقیم با میکروب ها می تواند در حین جراحی برای جایگزینی مفاصل یا ترمیم شکستگی ها ایجاد شود.

استئومیلیت

عوامل خطرزا

استخوان های شما به طور معمول در برابر عفونت مقاوم هستند، اما با افزایش سن این محافظت کاهش می یابد. عوامل دیگری که می توانند استخوان های شما را در برابر استئومیلیت آسیب پذیرتر کنند عبارتند از:

– آسیب اخیر یا جراحی ارتوپدی

شکستگی شدید استخوان یا زخم عمیق سوراخ شده به باکتری راهی برای ورود به استخوان یا بافت مجاور شما است. یک زخم سوراخ شده عمیق، مانند گاز گرفتن حیوان، همچنین می تواند راهی برای عفونت ایجاد کند.

جراحی برای ترمیم استخوان های شکسته یا جایگزینی مفاصل فرسوده نیز می تواند به طور تصادفی مسیری را برای ورود میکروب ها به استخوان باز کند.

– اختلالات گردش خون

زمانی که رگ های خونی آسیب دیده یا مسدود می شوند، بدن شما در توزیع سلول های مبارزه کننده با عفونت که برای بزرگتر ماندن یک عفونت کوچک لازم است، مشکل دارد. آنچه از یک برش کوچک شروع می شود می تواند به یک زخم عمیق منجر شود که ممکن است بافت و استخوان عمیق را در معرض عفونت قرار دهد.

بیماریهایی که گردش خون را مختل می کنند عبارتند از:

 • دیابت کنترل نشده
 • بیماری عروق محیطی، اغلب مربوط به سیگار کشیدن
 • بیماری سلول داسی شکل
 • مشکلاتی که نیاز به خطوط وریدی یا کاتتر دارند

تعدادی از شرایط وجود دارد که برای اتصال جهان خارج با اندام های داخلی شما نیاز به استفاده از لوله های پزشکی دارد. با این حال، این لوله همچنین می تواند راهی برای ورود میکروب ها به بدن شما باشد و به طور کلی خطر عفونت را افزایش می دهد، که می تواند منجر به استئومیلیت شود.

نمونه هایی از زمان استفاده از این نوع لوله ها عبارتند از:

 • لوله دستگاه دیالیز
 • کاتترهای ادراری
 • لوله های وریدی طولانی مدت ، گاهی اوقات خطوط مرکزی نامیده می شوند

– شرایطی که سیستم ایمنی بدن را مختل می کند

اگر سیستم ایمنی بدن شما تحت تأثیر شرایط پزشکی یا دارو قرار گیرد، احتمال ابتلا به استئومیلیت بیشتر است. عواملی که ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کنند عبارتند از:

 • درمان سرطان
 • دیابت کنترل نشده
 • نیاز به مصرف کورتیکواستروئیدها یا داروهایی به نام مهار کننده های عامل نکروز تومور

عوارض عفونت استخوان

عوارض استئومیلیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– مرگ استخوان (استئونکروز): عفونت در استخوان شما می تواند گردش خون درون استخوان را مختل کرده و منجر به مرگ استخوان شود. برای موثر بودن آنتی بیوتیک ها، باید مناطقی که استخوان مرده دارند را با جراحی برداشت.

آرتریت سپتیک یا عفونت مفصلی: گاهی اوقات، عفونت درون استخوان ها می تواند به مفصل مجاور سرایت کند.

– اختلال در رشد: اگر استئومیلیت در نواحی نرم تری که صفحات رشد نامیده می شوند، در هر دو انتهای استخوان های بلند بازوها و پاها ظاهر شود، رشد طبیعی استخوان ها یا مفاصل در کودکان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

– سرطان پوست: اگر استئومیلیت شما منجر به ایجاد زخم باز در حال تخلیه چرک شده است، پوست اطراف شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست قرار می گیرد.

مجموعه توانبخشی بهسا واقع در سعادت آباد،با بهره گیری از جدیدترین تکنیک های روز دنیا می توانند بهترین خدمات را ارائه دهند