طب سوزنی

نوروپانکچر چیست؟ کاربرد آن در طب سوزنی

نوروپانکچر (Neuropuncture) نوعی سیستم پیشگامانه از طب سوزنی است که علوم اعصاب را در برنامه های بالینی خود برای مدیریت درد، شرایط ارتوپدی و پزشکی داخلی گنجانده است. این علم به متخصصان طب سوزنی نشان می دهد که چگونه می توانند تحقیقاتی را در مورد مکانیسم های فیزیولوژیکی عصبی طب سوزنی و طب سوزنی الکتریکی در مدل سنتی TCM اعمال کنند.

در حقیقت، نوروپانکچر یک سیستم خاص از طب سوزنی است که علوم اعصاب و سایر علوم پزشکی غربی را در مدل کلاسیک طب سوزنی TCM برای درک مکانیسم های آن و به کارگیری این یافته ها در تشخیص و درمان موارد درد، موارد داخلی، پزشکی ورزشی و ارتوپدی به کار می برد.

می توان گفت که این، یک رویکرد بسیار موثر برای تعدیل سیستم عصبی است. نوروپانکچر می تواند گیرنده ‌های خاص برای آزادسازی هورمون ‌های عصبی خاص، رفلکس‌های اتونوم احشایی ناکارآمد، دپلاریزاسیون ریشه ‌های عصبی تحریک ‌شده در مدیریت درد و … را مورد هدف قرار دهد.

 

همه چیز در مورد نوروپانکچر

عملکرد نوروپانکچر عمدتا هدف قرار دادن و تحریک بافت خاص می باشد. بیش از 2500 سال از گسترش TCM می گذرد و قبل از آن، پزشکان آن زمان در مطالعه آناتومی و فیزیولوژی، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک مولکولی و به ویژه علوم اعصاب درک و پیشرفتی نداشتند. اما در مقابل، هنگامی که این مدل‌ های علمی جدید در طب سوزنی TCM اعمال می‌شوند، بسیاری از ابهامات کنار رفته و یک روش درمانی کاملاً شگفت‌انگیز عصبی-پزشکی، یعنی نوروپونکچر آشکار می گردد.

نوروپانکچر یک سیستم طب سوزنی منحصر به فرد است که با ترکیب تحقیقات مکانیسم های عصبی فیزیولوژیکی طب سوزنی، ترکیب تحقیقات اثرات طب سوزنی الکتریکی بر گیرنده های عصبی خاص را شامل می شود.

لازم به ذکر است که ایجاد پروتکل های درمانی مبتنی بر شواهد و قابل تکرار بالینی و به کارگیری علوم پزشکی غربی در ماژول کلاسیک TCM، از کارایی سیستم طب سوزنی سنتی کم نمی کند، بلکه فقط اثرات منحصر به فرد و قدرتمند تعدیل کننده عصبی را که می توان از نظر علمی درک کرد و با تکنیک های نوروپانکچر مهار کرد، تقویت بیشتر توضیح می دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، کار آن دپولاریزاسیون اعصاب آسیب دیده، هدف قرار دادن گیرنده های خاص برای آزادسازی نوروپپتیدهای خاص، و تنظیم رفلکس های اتونوم ناکارآمد می باشد.

پنج مکانیسم نوروپانکچر

در نوروپانکچر، تکنیک های طب سوزنی باستانی با علوم اعصاب مدرن ترکیب می شود. نوروپانکچر از مجموعه ای از نقاط استفاده می کند که مناطق غنی از اعصاب بدن را به منظور تعدیل، تنظیم و توانبخشی سیستم عصبی مورد هدف قرار می دهد. با هدف قرار دادن این ساختارها، می‌توانیم مناطقی از مغز را برای آزادسازی نوروپپتید خاص تحریک کرده و رفلکس‌های عصبی خودمختار ناکارآمد را در بدن قطع کنیم.

نوروپانکچر پنج مکانیسم اساسی طب سوزنی را مهار می کند.

1- اولین مورد اثر موضعی است، یعنی مکانیزمی که توسط آن یک سوپ بیوشیمیایی به صورت موضعی آزاد می شود و گلبول های قرمز، گلبول های سفید، فاکتور رشد عصبی، پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین و غیره را در بر می گیرد.

به طور خلاصه، تمام بلوک های ساختمانی مورد نیاز را می توان برای درمان آسیب های عضلانی برای تسهیل در بهبود عضلات و تسریع زمان بهبودی و برای درمان اختلالات التهابی مانند آرتریت مفاصل مختلف استفاده کرد.

2- مکانیسم دوم از تحریک سگمنتال ستون فقرات استفاده می کند که بر روی هر دو اعصاب درد از محیط اطراف تأثیر می گذارد، یعنی عصب احشایی جسمی و آوران. این مکانیسم سیگنال های درد را کاهش می دهد.

همچنین می تواند شل شدن عضلات صاف اطراف اندام های داخلی را برای بهبود جریان خون و عملکرد اندام تحریک کند. این مکانیسم اغلب برای درمان درد استفاده می شود، اما می توان از آن برای درمان اختلالات داخلی مانند فشار خون بالا و دیابت استفاده کرد.

3- مکانیسم سوم با داروهای ضد درد طبیعی بدن یعنی اندورفین ها وارد عمل می شود. تحقیقات نشان می دهد که قرار دادن و تحریک صحیح سوزن، بتا اندورفین ها را از هیپوتالاموس به مرکز درد مغز، یعنی PAG آزاد می کند. این یک اثر تنظیم کننده بر روی تمام سیگنال های درد وارد شده به PAG و کاهش احساس درد در نتیجه دارد.

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

4- مکانیسم چهارم نوروپانکچر سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می دهد. زمانی که یک سوزن وارد می شود، یک حس به عنوان احساس درد و سنگینی بروز می کند. برای اینکه اعصاب آن حس را درک کنند، باید آن تحریک را از محل آن روی بدن، بالای دستگاه نخاعی و به مغز ببرند.

در مورد درد، تحریک هیپوتالاموس می‌تواند مکان‌های گیرنده بتا اندورفین را که در نتیجه درد مزمن یا استفاده از داروهای مخدر کاهش عملکرد دارند، بازسازی کند. برخی از مسیرهای عصبی در MRI عملکردی نشان داده شده است که بر نواحی مختلف مغز مانند غده هیپوفیز که ساختاری مهم برای تولید و تنظیم هورمون‌های بدن شما است، تأثیر می‌گذارند.

5- پنجمین و آخرین مکانیسم نوروپانکچر یا Neuropuncture مکانیسم عصبی عضلانی است که به بهبود و توانبخشی آسیب های بافت اسکلتی مربوط می شود. نوروپانکچر در سطح محلی برای التیام آسیب عضلانی و “بازنشانی” عضله ای که کشش ساکن را نگه می دارد، کار می کند. به عبارت رایج تر، این مکانیسم، محرک اصلی درمان نقطه ماشه ای میوفاسیال می باشد.

 

“معدود کلینیک های توانبخشی هستند که با این علم نوین به درمان بیماری های فرد می پردازند”

 

کلینیک توانبخشی بهسا واقع در غرب تهران (سعادت آباد)، با بهره گیری از نوروپانکچر و توسط متخصصین مجرب می تواند شرایط فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد. اگر شما هم با مشاهده مطالب بالا، خواهان استفاده از نوروپانکچر بودید، می توانید با به کلینیک بهسا مراجعه نموده و در مورد مشکلات خود مشاوره بگیرید.