توانبخشی دست و مچ دست

توانبخشی دست و مچ دست

در اکثر موارد، درد دست و مچ نشانه یک مشکل جدی یا طولانی مدت نخواهد بود و طی چند روز یا چند هفته با چند روش ساده برطرف می شود. شما می توانید حتی با مراقبت از خود در منزل این مشکلات را برطرف نمایید. شرایط مختلفی وجود دارند که می توانند باعث درد یا علائم دیگری در دست و مچ شود، از جمله انواع آرتریت.

در این روزها که ما دائما در حال استفاده از تلفن های هوشمند، کنترلرهای بازی های ویدیویی، رایانه ها – صفحه کلید، ماوس و … هستیم، هیچ جای تعجب نیست که درد در دست و مچ را تجربه کنیم.

تاندون های زیادی وجود دارند که از مچ دست عبور کرده و حرکت مچ دست، انگشتان و شست ما را کنترل می کنند. از آنجایی که هر یک از این قسمت‌ ها مسئول حرکتی جداگانه هستند، اگر حتی یک ناحیه در مچ دست ملتهب یا آسیب ببیند، آن را احساس خواهید کرد.

مچ دست و مشکلات ناشی از درد آن

یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن به لحاظ فیزیولوژیکی و آناتومیکی، مچ دست است. دست نیز از 19 استخوان، 29 عضله و 19 مفصل تشکیل شده است. از آنجایی که ساختار دست بسیار پیچیده می باشد، ناحیه گسترده ای از کورتکس مغز را نیز به خود اختصاص داده است.

مشکلات و دردهایی که در دست ایجاد می شوند می توانند ناشی از بیماری آرتریت روماتوئید، آسیب عصب یا استخوان و یا سکته مغزی باشند و به طور قابل توجهی، کارایی کل اندام فوقانی را تحت تأثیر قرار دهند.

علل درد دست و مچ دست

دلایل درد دست و مچ دست عمدتا عبارتند از:

– سندرم تونل کارپال
– التهاب تاندون
– ورم مچ دست
– شکستگی های این ناحیه
آرتروز
– روماتیسم در جوانان
– اختلال در گردش خون دست
– تایپ کردن زیاد
– نوروپاتی محیطی
– پارگی تاندون دست
– جراحی دست نظیر فلپ یا تاندون ترانسفر
– آسیب های ورزشی
– انگشت ماشه ای
– پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن
– انگشت چکشی
– ضعف عضلات مانند بیماری ام اس

 

توانبخشی دست و مچ دست

برای درد دست و مچ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد زیر شما باید هر چه سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه نمایید:

– تغییر شکل در مفاصل
– درد مداوم
– ناتوانی در خم کردن مفاصل
– کبودی یا تورم
– علائمی نظیر قرمزی، تب یا گرمی
– ناتوانی در حمل اشیاء
– درد مچ دست در زمان استراحت

پیشگیری از درد دست و مچ

کارهایی وجود دارند که می توانید برای از بین بردن درد دست و مچ انجام دهید. سعی کنید با دریافت کلسیم و ویتامین D کافی، استخوان های خود را قوی نگه دارید. پزشک شما قطعا توصیه هایی در مورد میزان و بهترین راه برای وارد کردن کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی شما خواهد داشت.
در مرحله بعد، به نحوه کار و سبک زندگی خود نگاه کنید. در صورت عادات اشتباه سعی کنید به اصلاح آنها بپردازید. در نهایت، مطمئن شوید که محافظ دستان خود هستید. چه در خانه خود باشید یا در باشگاه ورزشی، مهم است که به ایمنی فکر کنید. اطمینان حاصل کنید که از لباس‌های ورزشی محافظ مناسب استفاده می‌کنید.

شماره تماس کلینیک توانبخشی بهسا:
021221424050212214240602122142407

فیزیوتراپی، توانبخشی و کاردرمانی دست و مچ

فیزیوتراپی، کاردرمانی و توانبخشی در درمان و کاهش درد مشکلات مچ و دست بسیار موثر هستند. در این حالت، فیزیوتراپیست، ارزیابی کاملی از شانه، گردن، آرنج، دست و مچ انجام داده و مشکلات را دقیق تر بررسی می نماید. او از شما در مورد فعالیت هایی که باعث درد و تشدید آن می شوند سوال پرسیده و تمامی این موارد را در برنامه درمانی لحاظ می کند.

کلینیک تخصصی دست

یکی از درمان های موثر برای مشکلات دست، مراجعه به کلینیک های معتبر توانبخشی، به خصوص آنهایی که به طور ویژه روی دست کار می کنند، است. متخصصین با آموزش های تخصصی خود، بهترین درمان را با کمک تجهیزات نوین، ارائه می دهند. متخصصین مجرب کلینیک توانبخشی بهسا واقع در غرب تهران، سعادت آباد، پس از انجام ارزیابی های اولیه، بهترین برنامه را برای کاهش التهاب، ورم، درد، افزایش قدرت، افزایش دامنه حرکتی و … طراحی می نمایند.

توانبخشی تاندون مچ دست

توانبخشی، فیزیوتراپی و کاردرمانی تاندون مچ دست نیز یکی از خدمات تخصصی می باشد که با تمرین درمانی، درمان های دستی یا الکتریکی یا درای نیدلینگ، به بهبود حرکت و نیز کم کردن چسبندگی کمک می کند. شما عزیزان در صورت بروز این اختلالات در دست یا مچ، می توانید با این درمان ها، مجددا، حرکات ظریف را بازیابی کرده و نتایج مطلوبی را شاهد باشید.

برخی دیگر از امکانات و تجهیزاتی که در کلینیک توانبخشی بهسا برای درد دست و مچ مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

– بیوفیدبک درمانی
– سوزن خشک
– ماساژ
– تیپینگ
– ارائه انواع تمرینات اصلاحی