آسیب دیدگی های رایج هنگام دویدن

آسیب دیدگی های رایج هنگام دویدن

آسیب دیدگی های رایج هنگام دویدن اجتناب ناپذیر بوده و می تواند صدماتی مانند پیچ خوردگی یا حتی پارگی عضله را در پی داشته باشد. دویدن یکی از محبوب ترین روش ها برای بهبود و حفظ تناسب اندام است و در حقیقت بسیاری از افراد به طور منظم به این فعالیت می پردازند.

اگرچه دویدن راهی عالی برای فعال ماندن است اما بسیاری از دوندگان باید در مقطعی با آسیب دیدگی ناشی از آن مقابله کنند. در ادامه مقاله در مورد رایج ترین آسیب دیدگی های دویدن و علائم معمولی و نحوه درمان توضیح خواهیم داد. با ما همراه بمانید.

آسیب دیدگی های دویدن

به طور کلی تأثیر تکراری فعالیتی چون دویدن می تواند به عضلات، مفاصل و بافت همبند شما آسیب برساند. طبق مطالعات انجام شده، زانوها و پاها شایع ترین مناطق آسیب دیدگی برای دوندگان به شمار می روند. آمار آسیب نواحی دیگر عبارتند از:

زانوها: 7.2 تا 50 درصد

ساق پا: 9.0 تا 32.2 درصد

ساق پا: 3.4 تا 38.1 درصد

پا: 5.7 تا 39.3 درصد

مچ پا: 3.9 تا 16.6 درصد

باسن ، لگن یا کشاله ران: 3.3 تا 11.5 درصد

کمر: 5.3 تا 19.1 درصد

بیایید نگاهی دقیق به برخی از رایج ترین آسیب هایی که بر دونده ها صدمه وارد می کنند، بیندازیم:

آسیب دیدگی های رایج هنگام دویدن عبارتند از:

– زانوی دونده یا سندرم پاتلوفمورال زانو:

سندرم پاتلوفمورال اصطلاح کلی است که به درد در جلوی زانوی شما یا اطراف مچ مرتبط است. این یک آسیب دیدگی بیشتر از حد ورزش کردن شامل دویدن یا پریدن است. ضعف در باسن یا عضلات اطراف زانو می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

سندرم زانوی دونده می تواند باعث درد شود و این درد به صورت زیر است:

 • کسل کننده است و در یک یا هر دو زانو احساس می شود؛
 • از خفیف تا بسیار دردناک است؛
 • با نشستن طولانی مدت یا ورزش بدتر می شود؛
 • درد هنگام پریدن، بالا رفتن از پله ها، یا چمباتمه زدن بدتر می شود.

– تاندونیت آشیل (Achilles tendinitis)

منظور از تاندونیت آشیل، التهاب تاندون است که عضله ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند. این مشکل ممکن است پس از افزایش مسافت پیموده شده یا شدت دویدن رخ دهد. اگر تاندونیت آشیل درمان نشود می تواند خطر پارگی تاندون آشیل را افزایش دهد. اگر این تاندون پاره شود، معمولا برای ترمیم آن نیاز به جراحی است.

– سندرم ایلیوتیبیال Iliotibial band syndrome))

باند ایلیوتیبیال که همچنین IT نامیده می شود، یک تکه بلند از بافت همبند است که از ران تا زانوی شما کشیده می شود. این باند به شما کمک می کند تا هنگام راه رفتن یا دویدن زانوی شما تثبیت شود. این سندرم در اثر اصطکاک تکراری در استخوان پای شما ایجاد شده و در دوندگان بسیار شایع است.

– جراحات همسترینگ

همسترینگ شما در مرحله چرخش در دویدن به کاهش سرعت پای شما کمک می کند. اگر همسترینگ، ضعیف یا تنگ باشد ممکن است بیشتر در معرض آسیب قرار گیرید. اگر از ناحیه همسترینگ آسیب دیده باشید ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد کسل کننده در پشت ساق پا
 • ضعف و سفتی در این ناحیه
 • ورم کف پا

شکستگی تنشی استخوان (Stress fractures)

شکستگی تنشی استخوان، ترک مویی است که به دلیل ضربه مکرر در استخوان شما ایجاد می شود. برای دونده ها، این شکستگی ها معمولا در بالای پا یا پایین آن رخ می دهند. برای تشخیص شکستگی تنشی استخوان به اشعه ایکس نیاز است. علام آن به طور معمول عبارتند از:

 • دردی که با گذشت زمان بدتر می شود
 • تورم، کبودی یا حساسیت به لمس

به طور کلی در حدود چند هفته زمان می برد تا شکستگی بهبود یابد و حتی شاید نیاز به گچ گرفتگی باشد.

درمان آسیب دیدگی های رایج هنگام دویدن

اگر هر نوع درد یا ناراحتی را در پای خود احساس می کنید یا دویدن برایتان دشوار است، بهتر است که به یک متخصص مراجعه نمایید تا تشخیص صحیح داده شود و بهترین گزینه های درمانی ارائه شود. این گزینه ها به طور معمول عبارتند از:

 • پیروی از پروتکل استراحت و یخ
 • مصرف داروهای ضدالتهاب
 • کاهش دویدن
 • جلسات توانبخشی و تمرینات خاص

با مراجعه به یک کلینیک توانبخشی معتبر و بهره گیری از تمرینات خاصی که در آنجا ارائه می شود می توانید درد پای خود را به حداقل برسانید.